Czas na filmową ucztę! Zapraszamy na Majowe Historie Filmowe, gdzie przez trzy dni świętować będziemy kinematografię, której nie można zapomnieć. W programie znajdziesz mieszankę filmowych emocji – od dramatów po komedie, od biografii po kultowe produkcje PRL-u. To festiwal, który doskonale wpisuje się w majowy klimat, pełen relaksu, radości i wspólnego przeżywania niezapomnianych historii.
1 maja – Filmowa Playlista
Rozpocznij majówkę, z muzyką i historią. W pierwszym dniu festiwalu zaprezentujemy:
- 18:00 Spotkanie z Hirkiem Wroną – 1 maja przypada 45 rocznica pierwszego koncertu zespołu Depeche Mode. Z tej okazji Hirek Wrona przygotował specjalnie dedykowany wykład „Enjoy The Silence - Hymn melancholii i samotności". Krytyk opowie o przełomowych momentach w działalności DM oraz jaki wpływ wywarli na współczesną muzykę.
2 maja – Obywatel w soczewce
Trzy znakomite obrazy polskiego kina lat 70., które z chirurgiczną precyzją pokazują codzienne zmagania zwykłych ludzi z rzeczywistością PRL – opresyjną, duszną, ale pełną ukrytych dramatów i cichych bohaterów.
- 15:00 „Amator” (1979, reż. Krzysztof Kieślowski)
Filip Mosz, skromny pracownik zakładu, kupuje kamerę, by filmować swoją nowo narodzoną córkę. Z czasem amatorska pasja przeradza się w coś więcej – w misję dokumentowania prawdy. Film Kieślowskiego to poruszająca opowieść o dojrzewaniu, odpowiedzialności i granicach wolności w kraju, gdzie każda historia może być niebezpieczna. - 17:00 „Zaklęte rewiry” (1975, reż. Janusz Majewski)
Młody chłopak z prowincji podejmuje pracę w ekskluzywnej restauracji, gdzie panuje żelazna hierarchia i brutalne zasady. Z każdą sceną wkracza głębiej w świat pozorów, upokorzeń i codziennego teatru klasowego. Ten film to gorzka satyra na społeczne układy i ludzkie ambicje w realiach PRL-u.
- 19:00 „Wodzirej” (1977, reż. Feliks Falk)
Lutek Danielak, charyzmatyczny konferansjer, zrobi wszystko, by zdobyć prestiżowe zlecenie prowadzenia wielkiego balu. Jego droga po szczeblach kariery to pasmo intryg, manipulacji i moralnych kompromisów. Wodzirej to jedno z najwybitniejszych studiów oportunizmu i cynizmu w polskim kinie – z kultową rolą Jerzego Stuhra.
3 maja – Śmiech PRL-u
Ostatni dzień festiwalu będzie pełen humoru i kultowych komedii, które wyśmiewały absurdy PRL-u, bawiąc jednocześnie kolejne pokolenia.
- 14:00 „Sami Swoi” – kultowa komedia, która stała się symbolem polskiej kinematografii lat 60.
- 16:00 „Seksmisja” – surrealistyczna komedia sci-fi, która do dziś budzi śmiech i zachwyt.
- 18:30 „Nie lubię poniedziałku” – zabawna opowieść o jednym dniu z życia Warszawy, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.