zdjęcie zamku krzyżackiego autorstwa Marcina Saldata

Zapraszamy do zwiedzania Zamku w lutym.

Harmonogram na luty 2024

Informacje organizacyjne

Zwiedzanie zamku dla turystów indywidualnych odbywa się jedynie z przewodnikiem, w grupach do 25 osób (taras wieży głównej do 15 osób), o określonych godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 - limit 50 osób na godzinę.
Początek trasy zwiedzania na dziedzińcu.
Bilety do nabycia w kasie zamku.

Cennik:
Bilet normalny - 10 PLN
Bilet ulgowy - 5 PLN
Bilet rodzinny - 25 PLN

Wstęp bezpłatny przysługuje dzieciom do lat 7, pilotom i przewodnikom grupy zorganizowanej, przewodnikom PTTK, pracownikom muzeów, osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom osób niepełnosprawnych, Honorowym Dawcom Krwi, kombatantom i weteranom.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom od lat 7, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 24 roku życia; opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży (1 opiekun grupy 10-cio osobowej wchodzi bezpłatnie); emerytom, rencistom i osobom powyżej 65 roku życia, posiadaczom Świeckiej Karty Seniora. Zakup biletu ulgowego jest uzależniony od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi.

W cenie biletu przewodnik w języku polskim.
Zastrzegamy sobie możliwość zmian godzin zwiedzania.

Wystawa
W zamku będzie można zobaczyć wystawę „Zamek 2020-2023: Konserwacja, restauracja, adaptacja”, pokazującą poszczególne etapy remontu warowni, przygotowaną przez Izbę Regionalną.

Terminarz

1-2 lutego:
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA POD NUMEREM TELEFONU 795 114 893 – Michał Goliński

3-4 lutego,  godz. 11:00-15:00
Zwiedzanie zamku dla turystów indywidualnych.

5-9 lutego:
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA POD NUMEREM TELEFONU 795 114 893 – Michał Goliński

10-11 lutego,  godz. 11:00-15:00
Zwiedzanie zamku dla turystów indywidualnych.

12-16 lutego:
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA POD NUMEREM TELEFONU 795 114 893 – Michał Goliński

17-18 lutego,  godz. 11:00-15:00
Zwiedzanie zamku dla turystów indywidualnych.

19-23 lutego:
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA POD NUMEREM TELEFONU 795 114 893 – Michał Goliński

24-25 lutego,  godz. 11:00-15:00
Zwiedzanie zamku dla turystów indywidualnych.

26-29 lutego:
Zwiedzanie zamku dla szkolnych grup zorganizowanych.
OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA POD NUMEREM TELEFONU 795 114 893 – Michał Goliński


Zamek gotycki wybudowany w widłach rzek Wdy i Wisły w latach 1335-1350, stanowi dziś niewątpliwie nie tylko jedną z największych atrakcji turystycznych Świecia, ale i jego wizytówkę. Najbardziej charakterystycznym, do dziś budzącym respekt elementem twierdzy jest odchylona o 106 cm od pionu, mająca 34,75 m wysokości wieża główna.

rycina-autorstwa-erika-dahlberga-z-1655-rokuRycina autorstwa Erika Dahlberga z 1655 roku

Wyjątkowość zamku wysokiego wyrażała się w planie założenia - wzniesiono go na planie kwadratu, z cylindrycznymi, umożliwiającymi skuteczną obronę flankową, wysuniętymi przed lico murów obwodowych basztami i wieżą w typie bergfriedu w narożnikach. Jego najbardziej charakterystyczną częścią pozostaje do dziś wyjątkowe zwieńczenie wieży głównej w postaci krenelażu (ceglanych zębów) na kamiennych kroksztynach, stanowiące ewenement na terenie państwa krzyżackiego. Wzniesiony przez Zakon dom konwentu stanowił tylko część systemu warownego. Założenie otaczały rzeki Wisła i Wda, które odcinały je od lądu, tworząc półwysep.

Za zachodnim murem znajdowało się przedzamcze i ufortyfikowane miasto. Obronność potęgował system fos. Szczególnych emocji dostarcza długa wspinaczka spiralnymi prawoskrętnymi schodami prowadzącymi na szczyt wieży, skąd rozciąga się wspaniały widok na tereny obszarów chronionych NATURA 2000, malowniczą Dolinę Dolnej Wisły oraz miasta Świecie i Chełmno, a w warunkach doskonałej widoczności, również na Grudziądz.

Warto również zwiedzić owiane legendą oraz mgłą tajemnic zamkowe wnętrza. Surowe mury, panująca w nich cisza oraz półmrok rozpalają wyobraźnię i pozwalają poczuć atmosferę minionych wieków. Atrakcyjności tworzącego oryginalną scenerię założenia dopełniają stali mieszkańcy piwnic – nietoperze, ekspozycje historyczno-edukacyjne (m.in. repliki zbroi rycerskich, maszyn oblężniczych, broni białej i palnej), imprezy kulturalne (wernisaże, koncerty, projekcje filmowe, performance, spotkania poetyckie, imprezy astronomiczne), sportowe (zawody biegowe, wyścigi rowerowe, rajd enduro), autorskie wystawy czasowe (współczesne malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, performance, fotografia), działania edukacyjno-popularyzatorskie (spacery tematyczne, warsztaty archeologiczne i astronomiczne, konkursy historyczne, lekcje historii oraz regionalizmu, szkolenia), a także imprezy plenerowe (festiwal muzyczny, inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, popisy kuglarzy, spektakle typu światło i dźwięk, festyny, zloty motocyklowe oraz samochodów zabytkowych i terenowych).

zamek-collageZamek w Świeciu współcześnie (fot. Marcin Saldat)

Wiernych entuzjastów ma Festiwal Mocnych Brzmień i Noc Grozy skupiająca sympatyków filmów mrożących krew w żyłach. Stałych wielbicieli mają imprezy, podczas których można spróbować znakomitego przygotowywanego przez Koła Gospodyń Wiejskich . Sztandarową imprezą tego typu jest Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka goszczący corocznie na zamkowym dziedzińcu w drugim tygodniu września.

Korzystając z uroku wypoczynku na zamku, nie można zapomnieć o jego atrakcyjnych przyległościach. Na miłośników aktywnych form wypoczynku czekają kilometry tras pieszych, szlaków rowerowych, wyjątkowo urokliwy szlak wodny. Interesujące obiekty przyrodnicze i kulturowe można poznać dzięki trasom turystycznym. W okolicy jest wiele miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.

Wybierz się w podróż, podczas której odkryjesz tajemnice krzyżackiego zamku!


Zamek krzyżacki jest własnością Gminy Świecie.

Lokalizacja zamku: ul. Zamkowa, 86-100 Świeciu

FanPage zamku: www.fb.com/zamekwswieciu

----------------

ue

27 lutego 2020 r. Burmistrz Świecia przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy podpisali z Województwem Kujawsko-Pomorskim umowę na realizację zadania „Rozbudowa i przebudowa Zamku krzyżackiego w Świeciu – ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury poprzez zwiększenie istniejącego potencjału Zamku krzyżackiego w Świeciu” - więcej informacji