Fenomen na polskiej scenie muzycznej. Pierwsza polska wokalistka Fado, doceniona przez Portugalczyków. Przybliża Polakom ten niezwykły gatunek muzyczny, w którym najważniejsze sąemocje. Kinga Rataj laureatka wielu festiwali muzycznych m.in. zwyciężczyni Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”, Festiwalu Piosenki Artystycznej. Z sukcesem brała udział w telewizyjnym talent show „Must be the music”.
KINGA RATAJ - śpiew był w niej od zawsze.
Odkąd tylko pamięta inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty. Dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie „Śpiewać każdy może”. Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Głowna Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tangiem i flamenco. Zainicjowała pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Fado, który co roku odbywa się w Grudziądzu. Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że zawsze powraca ze swoim koncertem w te same miejsca wyprzedając koncerty. Swoim zamiłowaniem do Fado podzieliła się również w 8 edycji programu Must Be The Music gdzie oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność. W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawia w zachwyt samych Portugalczyków.
Kinga Rataj w języku Królowej fado - Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade , o miłości, tęsknocie, ale fado to nie tylko tristeza (smutek), to także alegria (radość), smak wina, życia, energia, miłość... ta spełniona. Śpiew fado odzwierciedla Portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem, to ich narodowy skarb wpisany na listę UNESCO. Fado musi być silnie odczuwalne, doświadczane - trzeba je przeżyć. Piosenki z repertuaru Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, Marizy, Carminho ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, wnosząc nowe wartości połączone z charakterystycznym brzmieniem. Koncert ten to okazja przeżycia niezapomnianych emocji, to wkroczenie do innego świata muzyki duszy.
Kinga Rataj – śpiew
Marek Bazela – piano
Oleg Dyyak – akordeon, instrumenty perkusyjne, duduk