„Kociewskie lato z folklorem”

Centrum Kultury w Świeciu, Gmina Świecie oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają na „Kociewskie lato z folklorem”, wypełnione występami gości z Polski i zagranicy. Gwiazdą wieczoru będzie Jacek Silski. Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Międzynarodowych Spotkań z Foklorem.
W programie:
- występy zespołów folklorystycznych:
Veselka (Ukraina), Aukštaitija (Litwa), Srem (Serbia), Karabağlar (Turcja)
- koncert Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze
- koncert Jacka Silskiego
- stoiska z regionalnymi potrawami, rękodziełem i biżuterią
- Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa regionów PL ” w ramach kampanii #KupujŚwiadomie

POMORZE

Zespół Pieśni i Tańca “Pomorze” powstał w 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmnie. Jego założycielami długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. W kwietniu 1993 r. Zespół został przeniesiony do Chełmińskiego Domu Kultury, przy którym działa do dziś. Dzięki pracy i zaangażowaniu ludzi “Pomorze” stało się piękną wizytówką Chełmna-miasta zakochanych i całego regionu, prezentującą polski folklor na scenach w kraju, jak i poza nim. Bardzo ważnym elementem obok tańca i śpiewu jest piękna, wzorująca się na autentycznej, muzyka ludowa wykonywana podczas koncertów przez kapelę. W repertuarze Zespołu znajdują się polskie tańce narodowe oraz tańce
z wybranych regionów kraju. Każdy występ Zespołu jest dla widowni niezapomnianym przeżyciem.

Choreograf: Jakub Jurek,
Asystentka choreografa: Agnieszka Szpankiewicz,
Kapelmistrz: Sławomir Wyrosławski.

 
UKRAINA

Ludowy amatorski zespół taneczny „Veselka” powstał jesienią 1961 roku na bazie Kostopolskiego Obwodowego Domu Kultury. Grupę tworzą artyści w wieku od 10 do 30 lat. Łączy ich miłość i zainteresowanie tańcem ludowym. Repertuar zespołu składa się z tańców z różnych regionów Ukrainy i całego świata. Każdy z nich wykonywany jest w stroju odzwierciedlającym tradycje folklorystyczne regionu i towarzyszy mu odpowiedni materiał muzyczny.
Podczas swojego istnienia zespół występował nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą, był w Rosji, Białorusi, na Węgrzech, Słowacji, w Turcji, nie tylko w Polsce i Bułgarii, Izraelu, Grecji, Macedonii, Albanii i na Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Korei Południowej.

LITWA

Z pagórków i głębokich lasów północno-wschodniej Litwy pochodzi „Aukštaitija” – tętniąca życiem ludowa grupa taneczna z miasta Švenčionys.

Założona w 1978 roku grupa zrzesza tancerzy w różnym wieku i o różnym statusie społecznym, których łączy wspólna pasja do muzyki, ruchu i litewskiego dziedzictwa kulturowego.

Pod kierownictwem choreografki Jolanty Razmienė „Aukštaitija” tchnie życie w tradycyjne litewskie tańce – każdy występ odzwierciedla rytmy natury, pieśni naszych przodków i ducha społeczności.

Ich kroki to historie. Ich ruchy – wspomnienia.

Z radością, precyzją i siłą tradycji „Aukštaitija” zaprasza Publiczność do poczucia bicia serca Litwy.

SERBIA

Zespół Tańca Ludowego „Srem” został założony przez grupę młodych ludzi w 1948 r. jako Grupa Edukacyjno-Kulturalna „Czerwona Gwiazda”. Na początku lat 60. zespół otrzymał nazwę, którą nosi do dziś, a kierowała nim Slavka Jezdimirovic-Zelenika – kluczowa postać w historii całej formacji. Na samym początku zespół miał tylko jedną sekcję - kółko teatralne, ale w następnym okresie udało się rozszerzyć działalność o sekcję folklorystyczną, foto-filmową, recytatorską i plastyczną. Zespół doświadczył ogromnej ekspansji w 1975 r., kiedy zaczął występować na imprezach szkolnych. Członkowie byli bardzo zmotywowani, mieli wiele pomysłów i dążyli do sukcesu, niezależnie od trudnych warunków finansowych. Często  brali udział w akcjach roboczych, aby zebrać pieniądze dla zespołu. W późniejszych latach do grupy dołączył Branko Puric, uczeń i asystent słynnego Branko Markovicia, co stanowiło ogromny punkt zwrotny w pracy i przyszłości Sremu. Jeden z najlepszych ekspertów choreografii i stylu, zaczynał od zera i stworzył wysokiej klasy zespół. Dzięki niemu Srem znalazł się na samym szczycie belgradzkiego i serbskiego folkloru. Jakość grupy została doceniona i  grupa rozpoczęła nieustające, światowe tournée. Sremu.

Przez 75 lat istnienia przez zespół przewinęło się 7500 młodych członków i artystów. Każdy z nich odcisnął piętno i przyczynił się do przetrwania i rozwoju grupy. Niektórzy z nich są nadal aktywni na scenie kulturalnej i artystycznej. Do tej pory Srem odwiedził ponad 20 krajów na całym świecie i wziął udział w ponad 75 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Obecnie ponad 200 członków należy do rodziny Srem,, będąc strażnikami serbskiej tradycji, tańca i muzyki, aktywnymi strażnikami Sremu.


TURCJA

 

Folk Dances Dance Sports Club został założony w Izmirze w Turcji w 2014 roku. Ich głównym celem jest podtrzymwywanie i kultywowanie tureckiej kultury i wartości oraz odzwierciedlanie ich na scenie w najlepszy, możliwy sposób.

Obecnie, w klubie pod okiem ośmiu instruktorów trenuje 787 osób.

Zespół zdobył liczne, międzynarodowe nagrody między innymi w Ohrid, Żywcu, Zakopanem i Zielonej Górze.

 

JACEK SILSKI


Śląski Słowik – solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Artysta zetknął się ze sceną po raz pierwszy, jako młody solista w najlepszym zespole estradowym WP „Kirasjerzy”.
W 1985 roku wraz z zespołem zdobył I-wsze miejsce w Konkursie Zespołów Estradowych Wojska Polskiego. Jacek Silski zdobył Nagrodę Szefa Głównego Zarządu politycznego WP, która zaowocowała emisją koncertu na antenie TVP2 oraz tournee zespołu na Węgrzech.
Kolejnym etapem w karierze wokalisty były występy z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Państwową we Wrocławiu. W późniejszych latach współpracował również z prywatną operą Marka Tracza, z którą wziął udział w tournee po Europie. W kolejnych latach zaznaczył się bardzo wyraźnie w rolach musicalowych spektakli Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Bardzo szybko zostaje doceniony w Europie, co przekłada się na pracę w Teatrze Muzycznym w Kiel w Niemczech.

Bardzo szybko zostaje doceniony w Europie, co przekłada się na pracę w Teatrze Muzycznym w Kiel w Niemczech. Wraz z zespołem tego teatru wziął udział w tournee po Europie w produkcjach Uli Gerhards m.in. „Star – Lights Express”, „Phantom of the Opera”. W karierze Jacka Silskiego nie zabrakło propozycji udziału w różnorodnych produkcjach muzycznych i filmowych: m.in. musical „Showstar 2008” organizowanym przez TV ZDF oraz „Tarzan and Jane” – Philla Collinsa dla SAT 1 i „Das Supertalent” – Diethera Bohlena. Artysta występował z takimi wykonawcami jak: Julio Iglesias, Karel Gott, Gina T., Iri Korn, Boney M., ABBA, Goran Karan, Frank Galan, Francesco Napoli, In-grid, Goombay Dance Band, Kate Ryan, Edward Simoni oraz z całą czołówką polskiej estrady: Kombi, Golec uOrkiestra, Maryla Rodowicz, Various Manx, Wilki, Wiesław Ochman, Piotr Szczepanik, Ryszard Rynkowski, KAYAH, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera.
Do prestiżowych osiągnięć Jacka Silskiego należy zaliczyć wspólny występ z Julio Iglesiasem w Music Teatret Veile w Danii oraz występy z wirtuozem skrzypiec – Vadimem Brodskim. W 2012 roku wystąpił także z legendą amerykańskiej trąbki – Garym Guthmanem oraz solistką Opery Narodowej w Warszawie – Bożeną Harasimowicz. Jacek Silski występował na takich scenach jak: Filharmonia w Monachium, Sala Kongresowa w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Stadt Theather Wien, Grand Casino Bern, Theatre Kiel, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu.
W 2013 r. został zaproszony przez dyrektora Filharmonii w Toronto Pana Andrzeja Rozbickiego gdzie dał kilka koncertów dla Polonii Kanadyjskiej. Na swoim koncie ma siedem wydanych płyt, filmy video, w tym emitowane również w TVP oraz udział z Operą Śląską w filmie
nominowanym do Oskara „Kornblumenblau”. Od 2010 roku współpracuje na stałe z Królewską Orkiestrą symfoniczną.
Jako jedyny w Polsce wydał płytę z największymi przebojami Julio Iglesia.

Organizatorzy: Centrum Kultury w Świeciu, Gmina Świecie
Współorganizator: Chełmiński Dom Kultury

11.07.2025 17:00

Hala Widowiskowo-Sportowa w Świeciu, Świecie

wstęp wolny