Zapraszamy do zwiedzania Zamku.
Zwiedzanie zamku:
- od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00–17:00.
Poza wstępem do zamku umożliwiamy dodatkowo wykupienie usługi przewodnickiej, która dostępna jest tylko po wykupieniu biletu. Zwiedzanie można rezerwować zarówno dla grup zorganizowanych, jak i gości indywidualnych. Grupa umówiona na zwiedzanie może liczyć maksymalnie do 25 osób. Większe grupy należy podzielić na takie, w których liczba uczestników nie przekracza 25 osób (każda z podgrup będzie potrzebować oddzielnego przewodnika).
Oprowadzania odbywają się w języku polskim lub angielskim.
W przypadku spóźnienia się grupy zwiedzanie skracane jest o czas spóźnienia.
Aby umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem, konieczne jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Oprowadzania realizujemy od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 (pierwsze wejście) do 17:00 (ostatnie wejście).
Zabronione jest zwiedzanie zamku ze zwierzętami (nie dotyczy psów asystujących).
Ceny biletów wstępu wynoszą:
normalny – 20 PLN
ulgowy – 10 PLN
rodzinny – 50 PLN
grupowy dla wycieczek szkolnych i przedszkolnych (powyżej 15 osób) – 10 PLN (usługa przewodnicka po zamku w cenie biletu)
grupowy (powyżej 15 osób) – bilety zgodnie z cennikiem (usługa przewodnicka po zamku w cenie biletu)
Usługa przewodnicka po zamku (możliwa tylko wraz z zakupem biletu wstępu) – 100 PLN
W Zamku krzyżackim w Świeciu obsługę przewodnicką zwiedzających świadczyć mogą wyłącznie osoby, które podpisały umowę o współpracy z Centrum Kultury w Świeciu.
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem:
czas zwiedzania – ok. 1 godz.;
cena usługi:
- 100,00 zł - oprowadzanie w jęz. polskim, grupa do 25 osób;
- 150,00 zł - oprowadzanie w jęz. angielskim, grupa do 25 osób.
W celu ustalenia szczegółów oprowadzania prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 795 114 893 od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00. Jeden opiekun na 15 osób wchodzi bezpłatnie, każdy kolejny w cenie biletu ulgowego. Grupy z rezerwacją obsługiwane są poza kolejnością.
Rezerwacji powinno się dokonać na minimum 7 dni przed planowanym terminem zwiedzania.
Informacje potrzebne do zrobienia rezerwacji:
- preferowana data wizyty;
- preferowana godzina wizyty;
- liczba osób w grupie;
- język zwiedzania;
- kontakt do opiekuna grupy/zamawiającego (imię, nazwisko, nr telefonu);
- dane do faktury (jeśli taka będzie potrzebna).
W dniu zwiedzania prosimy przybyć 15 min wcześniej, zgłosić grupę do kasy, podzielić grupę (jeśli to konieczne).
Wstęp bezpłatny przysługuje dzieciom do lat 7, pilotom i przewodnikom grupy zorganizowanej, przewodnikom PTTK, pracownikom muzeów, opiekunom osób niepełnosprawnych, kombatantom i weteranom.
Bilety ulgowe przysługują dzieciom od lat 7, uczniom szkół do lat 19 oraz studentom do 26 roku życia; opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, grup dzieci i młodzieży; emerytom, rencistom, osobom powyżej 65 roku życia, posiadaczom Świeckiej Karty Seniora, osobom niepełnosprawnym, Honorowym Dawcom Krwi. Zakup biletu ulgowego jest uzależniony od uprzedniego okazania ważnego dokumentu uprawniającego do ulgi.
Zamek gotycki wybudowany w widłach rzek Wdy i Wisły w latach 1335-1350, stanowi dziś niewątpliwie nie tylko jedną z największych atrakcji turystycznych Świecia, ale i jego wizytówkę. Najbardziej charakterystycznym, do dziś budzącym respekt elementem twierdzy jest odchylona o 106 cm od pionu, mająca 34,75 m wysokości wieża główna.
Rycina autorstwa Erika Dahlberga z 1655 roku
Wyjątkowość zamku wysokiego wyrażała się w planie założenia - wzniesiono go na planie kwadratu, z cylindrycznymi, umożliwiającymi skuteczną obronę flankową, wysuniętymi przed lico murów obwodowych basztami i wieżą w typie bergfriedu w narożnikach. Jego najbardziej charakterystyczną częścią pozostaje do dziś wyjątkowe zwieńczenie wieży głównej w postaci krenelażu (ceglanych zębów) na kamiennych kroksztynach, stanowiące ewenement na terenie państwa krzyżackiego. Wzniesiony przez Zakon dom konwentu stanowił tylko część systemu warownego. Założenie otaczały rzeki Wisła i Wda, które odcinały je od lądu, tworząc półwysep.
Za zachodnim murem znajdowało się przedzamcze i ufortyfikowane miasto. Obronność potęgował system fos. Szczególnych emocji dostarcza długa wspinaczka spiralnymi prawoskrętnymi schodami prowadzącymi na szczyt wieży, skąd rozciąga się wspaniały widok na tereny obszarów chronionych NATURA 2000, malowniczą Dolinę Dolnej Wisły oraz miasta Świecie i Chełmno, a w warunkach doskonałej widoczności, również na Grudziądz.
Warto również zwiedzić owiane legendą oraz mgłą tajemnic zamkowe wnętrza. Surowe mury, panująca w nich cisza oraz półmrok rozpalają wyobraźnię i pozwalają poczuć atmosferę minionych wieków. Atrakcyjności tworzącego oryginalną scenerię założenia dopełniają stali mieszkańcy piwnic – nietoperze, ekspozycje historyczno-edukacyjne (m.in. repliki zbroi rycerskich, maszyn oblężniczych, broni białej i palnej), imprezy kulturalne (wernisaże, koncerty, projekcje filmowe, performance, spotkania poetyckie, imprezy astronomiczne), sportowe (zawody biegowe, wyścigi rowerowe, rajd enduro), autorskie wystawy czasowe (współczesne malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, performance, fotografia), działania edukacyjno-popularyzatorskie (spacery tematyczne, warsztaty archeologiczne i astronomiczne, konkursy historyczne, lekcje historii oraz regionalizmu, szkolenia), a także imprezy plenerowe (festiwal muzyczny, inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, popisy kuglarzy, spektakle typu światło i dźwięk, festyny, zloty motocyklowe oraz samochodów zabytkowych i terenowych).
Zamek w Świeciu współcześnie (fot. Marcin Saldat)
Wiernych entuzjastów ma Festiwal Mocnych Brzmień i Noc Grozy skupiająca sympatyków filmów mrożących krew w żyłach. Stałych wielbicieli mają imprezy, podczas których można spróbować znakomitego przygotowywanego przez Koła Gospodyń Wiejskich . Sztandarową imprezą tego typu jest Dzień Bałabuna, czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka goszczący corocznie na zamkowym dziedzińcu w drugim tygodniu września.
Korzystając z uroku wypoczynku na zamku, nie można zapomnieć o jego atrakcyjnych przyległościach. Na miłośników aktywnych form wypoczynku czekają kilometry tras pieszych, szlaków rowerowych, wyjątkowo urokliwy szlak wodny. Interesujące obiekty przyrodnicze i kulturowe można poznać dzięki trasom turystycznym. W okolicy jest wiele miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.
Wybierz się w podróż, podczas której odkryjesz tajemnice krzyżackiego zamku!
Zamek krzyżacki jest własnością Gminy Świecie.
Lokalizacja zamku: ul. Zamkowa, 86-100 Świeciu
FanPage zamku: www.fb.com/zamekwswieciu
----------------
27 lutego 2020 r. Burmistrz Świecia przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy podpisali z Województwem Kujawsko-Pomorskim umowę na realizację zadania „Rozbudowa i przebudowa Zamku krzyżackiego w Świeciu – ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury poprzez zwiększenie istniejącego potencjału Zamku krzyżackiego w Świeciu” - więcej informacji