W 1931 roku Józef Topolewski nabył od Leona Flaczyńskiego zakład zegarmistrzowsko-złotniczy przy ul. Klasztornej 5, w którym sprzedawał zegary ścienne, stojące, budziki, zegarki kieszonkowe i na rękę, biżuterię złotą, srebrną, obrączki ślubne i zaręczynowe, oprawki okularowe, szkła oraz okulary korekcyjne, nakrycia i zastawy stołowe, kryształy, prezenty oraz nagrody dla towarzystw, żetony dla PW, brzytwy, żyletki, maszynki do golenia i strzyżenia, scyzoryki, patefony, płyty gramofonowe, skrzypce, mandoliny, struny i przybory do instrumentów muzycznych, żarówki, lampki kieszonkowe, baterie, rowery, opony, dętki oraz części zamienne. J. Topolewski świadczył również usługi zegarmistrzowskie oraz prowadził skup złota i srebra.

Ilustracja:
Józef Topolewski (z prawej) przed swoim sklepem przy ul. Klasztornej 5 (obecnie Klasztorna 14), fotografia wykonana pomiędzy 1931 a 1933 (?) rokiem; zbiory Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej Centrum Kultury w Świeciu.

Józef Topolewski urodził się 26 grudnia 1902 roku w Krzeminiewie, pow. lubawski (obecnie pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie). Egzamin na czeladnika-pomocnika w zawodzie zegarmistrzowskim, po nauce trwającej od 1 stycznia 1919 do 1 grudnia 1922 roku, złożył w Lidzbarku. Był członkiem Towarzystwa Kupców i Rzemieślników w Świeciu, od 1946 roku członkiem Cechu Zegarmistrzów, Złotników, Optyków w Grudziądzu, a od 3 stycznia 1948 roku członkiem Stronnictwa Demokratycznego.