Wystawa prezentuje wybór przedwojennych fotografii oraz reklam ukazujących się na łamach lokalnej i regionalnej prasy, pochodzących z zasobów Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej Centrum Kultury w Świeciu, zbiorów prywatnych oraz bibliotek cyfrowych.
Czarno-białe ujęcia opowiadają o mieście rozpoczynającym nowe życie, wspólnym zamieszkiwaniu ludności polskiej i niemieckiej, dokumentują zmianę przynależności państwowej. Warto poświęcić dłuższą chwilę, by za ich pośrednictwem zagłębić się w historię ulic oraz związanych z nimi osób – m.in. kupców, rzemieślników, restauratorów, wydawców i właścicieli zakładów graficznych, działaczy społecznych i politycznych. Poznać tajemnice skrywane przez okoliczne budynki: sklepiki, lokale usługowe, rodzinne firmy, a także związane z nimi strategie marketingowe i nośniki promocji. Odwiedzić cieszące się renomą adresy. Zaznajomić się z usługami oraz szeroką gamą produktów, z których korzystali nasi sąsiedzi sprzed lat.
Wystawa nie mogłaby zaistnieć, gdyby zabrakło choćby jednego z jej elementów, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc: udostępnienie miejsc ekspozycji, prywatnych archiwów, wyników prowadzonych kwerend internetowych, bibliotecznych i archiwalnych.
Jeśli uznają Państwo, że fotografie i pamiątki z kolekcji rodzinnych zasługują na upublicznienie, prosimy o kontakt z nami. Stworzenie plików cyfrowych, stanowiących formę zabezpieczania analogowych obiektów dla przyszłych pokoleń, pozwala na ich archiwizację i udostępnienie. Proces digitalizacyjny, po zakończeniu którego obiekty zostają zwrócone właścicielom, dostarcza zwykle informacji niedostępnych dla ludzkiego wzroku podczas analizy oryginałów i wpływa pozytywnie na dostępność oraz przetwarzanie treści. OpowiadajMy o naszej wspólnej historii. Więcej informacji można znaleźć na naszym fanpage’u: https://www.facebook.com/izbaswiecie.
Serdecznie zapraszamy do wędrówki po przedwojennym Świeciu – wystarczy jeden spacer. Dystans nie jest długi.