Kamienica u zbiegu Friedrichstraße i Technaustraße (ul. Adama Mickiewicza 1a, obecnie ul. Klasztorna 10) została wybudowana w 1902 roku przez polskiego kupca Leona Neumanna. Na parterze początkowo znajdował się sklep tekstylny „Bazar mód”. Sprzedawano w nim materiały odzieżowe, konfekcję damską, maszyny do szycia, dywany. W 1930 roku jego miejsce zajął skład cukierków i czekolady Alfonsa Guczalskiego, a następnie cukiernia-kawiarnia „Algu” prowadzona przez tego samego właściciela. A. Guczalski polecał świeże marcepany, bomboniery, torty, ciastka, pączki, lody włoskie, czekoladowe jajka, baranki, zajączki oraz Mikołaje. Około 1937 roku lokal przejął Brunon Kowalski. Ponieważ pełnił on funkcję skarbnika świeckiego oddziału Polskiego Tow. Krajoznawczego, w jego kawiarni „Bristol” można było zaprenumerować magazyn krajoznawczy „Ziemia”. W 1939 roku w cukierni zorganizowano konkurs orkiestr podwórkowych, połączony z niespodziankami dla gości. W niedługim czasie lokal przeszedł w ręce Marcina Jędrzejasa. Kawiarnię – podzieloną na trzy pomieszczenia – w okresie okupacji przejął Niemiec Kuhn. Po wojnie cukiernia-kawiarnia wróciła do M. Jędrzejasa, który pod szyldem „Cristal”, w listopadzie 1947 roku polecał „gwiazdory i cukry świąteczne”. Po przejęciu przez PSS na parterze budynku działała popularna restauracja „Centralna”. 

Ilustracja:
Cukiernia i kawiarnia „Bristol” przy ul. Adama Mickiewicza 1a (obecnie ul. Klasztorna 10) oraz Magazyn Mebli, fotografia wykonana w 1937 roku; zbiory Mariana Kufla.

Leon Neumann urodził się 23 listopada 1870 roku w Świeciu. Ukończył szkołę ludową. Był kupcem, społecznikiem, działaczem narodowym. Pod zaborem pruskim stał na straży interesu społecznego mieszkańców Świecia. W latach 1913–1915 L. Neumann był prezesem Rady Nadzorczej Spółki Akcyjnej z o.o., drukującej „Gazetę Świecką” (z dodatkami), a po jej likwidacji, od 1922 roku, akcjonariuszem Polskich Zakładów Graficznych „Polgraf”. W 1918 roku wszedł w skład Powiatowej Rady Ludowej (skarbnik). W 1919 roku wybrano go przewodniczącym Rady Miejskiej w Świeciu. Rok później został komisarycznym burmistrzem Świecia. W skład Rady Miejskiej w Świeciu wszedł ponownie w 1925 roku; dwa lata później został wybrany na przewodniczącego Rady Miejskiej w Świeciu. Był sympatykiem Chrześcijańskiej Demokracji. Pierwszym prezesem „Towarzystwa Kupców Samodzielnych”. W 1929 roku piastował godność prezesa największej w mieście organizacji polskiej – „Towarzystwa Przemysłowców”. Należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Wraz z innymi działaczami wykupił okazały budynek o nazwie „Cesarski Dwór”, który nazwano „Domem Polskim”. Interweniował m.in. w sprawie połączenia kolejowego ze Świecia do Laskowic, oświetlenia ulic, całonocnego połączenia telefonicznego, budowy boiska sportowego. Znalazł się wśród założycieli Towarzystwa Czytelni Ludowych w Świeciu. Żona L. Neumanna – Wanda prowadziła pierwszą w mieście ochronkę. Na piętrze jego kamienicy, w prywatnym mieszkaniu, syn Florian organizował zbiórki tajnego skautingu oraz kursy kółka samokształceniowego Towarzystwa im. Tomasza Zana. Pod koniec życia interesy L. Neumanna podupadły. Zmarł w wieku 62 lat – 5 maja 1933 roku. Już 27 maja 1933 roku dom przy ul. A. Mickiewicza 1a został wystawiono na licytację. Potencjalnych nabywców poinformowano, iż nieruchomość przynosi 8500 zł dochodu. Wartość wywoławczą oszacowano na blisko 100000 złotych. Pierwszy honorowy obywatel Świecia został pochowany na cmentarzu przy ul. Mickiewicza.